The PTO 2020 Championship is this Sunday, 6 December. Here’s the full list of athletes who will be racing at Challenge Daytona.

With the PTO 2020 Championship less than a week away, the excitement is really building towards the organisation’s first world-champs-level event, which takes place this Sunday 6 December at the Daytona International Speedway. 

Along with opportunities to win exclusive goodies and experiences in the PTO’s 10 Days To Daytona prize draw, legendary triathlon pundit Bob Babbitt will be interviewing athletes all week – bringing an essential part of the big-race buildup to Florida.

PTO 2020 Championship Bob Babbitt
Bob Babbitt will be back in Daytona this year to get the inside track on athletes like Lionel Sanders. (Photo: Talbot Cox)

The race will be streamed live on the PTO Championship website at 9:30am EST and ahead of the event, the PTO has confirmed the final women’s and men’s pro start lists.

Providing no last-minute COVID-related travel issues arise, we can expect 59 men and 47 women to descend on the Daytona International Speedway and go head-to-head for a slice of the $1.15m prize purse.

As promised, thanks to the combination of Ironman, 70.3 and ITU stars, the race has a depth of field beyond any other event. This promises a battle for the ages that will, with a little luck, set the benchmark for the PTO’s events going forward.

We’ll have a fuller race preview later this week, but for now, here are some key names to look out for as well as the full race-start list.

Women’s Race

  • Anne Haug (GER) – 2019 Ironman World Champion
  • Sarah Crowley (AUS) – 2x Kona podium finisher
  • Holly Lawrence (GBR) – 2016 Ironman 70.3 World Champion
  • Laura Philipp (GER) – 4th place on debut at Kona 2019
  • Paula Findlay (CAN) – Defending Challenge Daytona champ
  • Nicola Spirig (SUI) – 2012 Olympic Champion
  • Lisa Norden (SWE) – 2012 Olympic silver medallist, multiple national TT champion
  • Amelia Watkinson (NZL) – 2020 Ironman Asia-Pacific Champion

Men’s Race

  • Alistair Brownlee (GBR) – Double Olympic gold medallist
  • Sebastian Kienle (GER) – Ironman and Ironman 70.3 World Champion
  • Lionel Sanders (CAN) – Defending Challenge Daytona Champion
  • Javier Gomez (ESP) – 9x World Champion
  • Timothy O’Donnell (USA) – 2x Kona podium finisher
  • Tim Don (GBR) – Former Ironman world-record holder
  • Gustav Iden (NOR) – 2019 Ironman 70.3 World Champion
  • Henri Schoeman (RSA) – Olympic bronze medallist
  • Jonny Brownlee (GBR) – Olympic silver medallist
  • Vincent Luis (FRA) – 2x ITU World Champion

Of course, with fields this stacked, 2020 form unknown and plenty of fresh young talent also competing, anything could happen on Sunday!

Athletes Missing

While it’s hard to predict what will happen, the final start list certainly lets us know which battles we’ll have to wait a little longer to see. In the women’s race, there will be no swimming showdown between Brits Lucy Charles-Barclay and Jessica Learmonth, the sport’s best long- and short-course swimmers respectively.

Neither will we get the chance to watch Switzerland’s top two triathlon stars go head to head as Daniela Ryf won’t be flying out to take on compatriot Nicola Spirig. Wildcard picks Flora Duffy (BER) and Georgia Taylor-Brown (GBR) will also be absent, so we won’t get to see how these ITU speedsters stack up against the best Ironman athletes.

In the men’s race, there are fewer big names missing but those include three-time Ironman World Champion and number-one ranked PTO athlete Jan Frodeno and fellow German and two-time Kona winner Patrick Lange.

One of the biggest wildcard picks, Kristian Blummenfelt (NOR) won’t be racing either while the biking powerhouses that are Cameron Wurf (AUS) and Joe Skipper (GBR) will also be missed.

Women’s Start List

NameCountrySlot Allocation
Sarah CrowleyAUSAutomatic Qualifier
Anne HaugGERAutomatic Qualifier
Holly LawrenceGBRAutomatic Qualifier
Carrie LesterAUSAutomatic Qualifier
Heather JacksonUSAAutomatic Qualifier
Laura PhilippGERAutomatic Qualifier
Skye MoenchUSAAutomatic Qualifier
Paula FindlayCANAutomatic Qualifier
Amelia WatkinsonNZLAutomatic Qualifier
Jackie HeringUSAAutomatic Qualifier
Jeanni SeymourZAFAutomatic Qualifier
Sara SvenskSWEAutomatic Qualifier
Gurutze FradesESPAutomatic Qualifier
Emma PallantGBRAutomatic Qualifier
Judith CorachanESPAutomatic Qualifier
Meredith KesslerUSAAutomatic Qualifier
Agnieszka JerzykPOLAutomatic Qualifier
Lesley SmithUSAAutomatic Qualifier
Carolin LehriederGERAutomatic Qualifier
Kimberley MorrisonGBRAutomatic Qualifier
Manon GenetFRAAutomatic Qualifier
Michelle VesterbyDENAutomatic Qualifier
Lisa RobertsUSAAutomatic Qualifier
India LeeGBRAutomatic Qualifier
Lauren BrandonUSAAutomatic Qualifier
Pamella OliveiraBRAAutomatic Qualifier
Katrina MatthewsGBRAutomatic Qualifier
Fenella LangridgeGBRAutomatic Qualifier
Kristin LiepoldGERAutomatic Qualifier
Rachel McBrideCANAutomatic Qualifier
Jennifer SpieldennerUSAAutomatic Qualifier
Elisabetta CurridoriITAAutomatic Qualifier
Angela NaethCANPTO Wildcard
Lisa NordenSWEPTO Wildcard
Lucy HallGBRPTO Wildcard
Danielle LewisUSAPTO Wildcard
Renee KileyAUSPTO Wildcard
Nicola SpirigSUIPTO Wildcard
Alissa DoehlaUSASpecial CHALLENGE invite
Nikki BartlettGBRSpecial CHALLENGE invite
Kelsey WithrowUSASpecial CHALLENGE invite
Amelie KretzCANSpecial CHALLENGE invite
Anneke JenkinsNZLSpecial CHALLENGE invite
Jodie StimpsonGBRSpecial CHALLENGE invite
Ruth AstleGBRSpecial CHALLENGE invite
Emma BilhamSUIRace Qualifier
Lisa BecharasUSARace Qualifier

Men’s Start List

NameCountrySlot Allocation
Alistair BrownleeGBRAutomatic Qualifier
Sebastian KienleGERAutomatic Qualifier
Lionel SandersCANAutomatic Qualifier
Ben HoffmanUSAAutomatic Qualifier
Rudy von BergUSAAutomatic Qualifier
Javier GomezESPAutomatic Qualifier
Timothy O’DonnellUSAAutomatic Qualifier
Pieter HeemeryckBELAutomatic Qualifier
Andreas DreitzGERAutomatic Qualifier
Michael WeissAUTAutomatic Qualifier
Bart AernoutsBELAutomatic Qualifier
Matt HansonUSAAutomatic Qualifier
Sam AppletonAUSAutomatic Qualifier
Cody BealsCANAutomatic Qualifier
Maurice ClavelGERAutomatic Qualifier
Florian AngertGERAutomatic Qualifier
Daniel BaekkegardDENAutomatic Qualifier
Andrew StarykowiczUSAAutomatic Qualifier
Philipp KoutnySUIAutomatic Qualifier
Matthew RussellUSAAutomatic Qualifier
Igor AmorelliBRAAutomatic Qualifier
Andi BoechererGERAutomatic Qualifier
Ben KanuteUSAAutomatic Qualifier
Frederic FunkGERAutomatic Qualifier
Andy PottsUSAAutomatic Qualifier
Bradley WeissZAFAutomatic Qualifier
Eneko LlanosESPAutomatic Qualifier
George GoodwinGBRAutomatic Qualifier
Kristian HogenhaugDENAutomatic Qualifier
Adam BowdenGBRAutomatic Qualifier
Jackson LaundryCANAutomatic Qualifier
Ruedi WildSUIAutomatic Qualifier
Nils FrommholdGERAutomatic Qualifier
David PleseSLOAutomatic Qualifier
Thomas StegerAUTAutomatic Qualifier
Joe GamblesAUSAutomatic Qualifier
Sam LongUSAPTO Wildcard
Tim DonGBRPTO Wildcard
Chris LeifermanUSAPTO Wildcard
James CunnamaZAFPTO Wildcard
Magnus Elbaek DitlevDENPTO Wildcard
Gustav IdenNORPTO Wildcard
Henri SchoemanRSAPTO Wildcard
Jonny BrownleeGBRPTO Wildcard
Vincent LuisFRAPTO Wildcard
Thomas DavisGBRSpecial CHALLENGE invite
Eric LagerstromUSASpecial CHALLENGE invite
Taylor ReidCANSpecial CHALLENGE invite
Jesper SvenssonSWESpecial CHALLENGE invite
Justin MetzlerUSASpecial CHALLENGE invite
Jason WestUSASpecial CHALLENGE invite
Kieran LindarsGBRSpecial CHALLENGE invite
Andrea SalvisbergSUISpecial CHALLENGE invite
Boris SteinGERRace Qualifier
Andre LopesUSARace Qualifier
Morgan PearsonUSAHost nation Invite
Matt McElroyUSAHost nation Invite
Previous articleNew PTO Maternity Policy Supports Triathlete Mums
Next articlePTO 2020 Championship Women’s Race Contenders
Triathlon Vibe is the home of triathlon training advice for beginner to expert triathletes. From sprint to Ironman, we share how to swim, bike and run stronger and faster.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.